První setkání.
Nikdy jsem nesnil o saňových psech, o spřežení, o životě s vlky v drsné divočině za měsíčních nocí, jako ostatni musheři, které znám. Pod pojmem "pes" jsem si dokázal představit matčino pudla nebo možná sousedovic vlčáka.

Moje první setkání se saňovými psy nebylo vůbec romantické, v roce 1996 jsem jezdil po zahradnictvích, rozvážel květináče. Jednou, na podzim, mi majitelka zahradnictví v Chebu povídá, že její dcera našla v lese "haskounku" se štěňaty, a protože věděla, že máme malou dceru, tak ať se jedeme podívat. Jeli jsme. Po příjezdu, nám strčili do náruče chlupaté klubíčko, a se slovy: "Maminka řílkala, že si pro ní přijedete". Tak jsme přišli k prvnímu psu, dostala jméno Tara. Cestou domů se v autě strachy pozvracela a pomočila.

Bydlela s námi v bytě, chodila a jezdila všude se mnou, do práce i na služební cesty, stále na volno, bez zvláštních potíží s poslušností. Když už má člověk doma psa tohoto typu, začne přeci jenom pátrat jak je to s tím saňovým sportem, kupuje časopisy, čte knihy atd..

Z obrázků a sporadických informací dáváme dohromady první postroje, zapřaháme ke kolu, touláme se po lese a pomalu propadáme "mushingu". Zjišťuji, že jeden pes je málo, proto po půl roce přibývá bratr Tary, Ygo. Původně Hugo, ale to jméno se mi nelíbí, dostává nové. Jméno u psa nehraje zase tak velikou roli, brzy pozná, že voláte zrovna na něj. Získáváme nového kamaráda "Daga", je sice jen půjčován, ale začíná to vypadat jako spřežení. Když přítel Pavel a jeho žena Věra pořizují "Ajku", je naše společná čtyřka i ke koukání, během dalšího půl roku přibývají "Ari" a "Sindy". Šestka psů je moc krásná, ale pořád to jaksi není ono, postupně přibývají další až na vlastních osm psů. A to je i bez půjčování konečně "spřežení".

Čas trávený se psy utíká jako voda, psi stárnou, umírají, nastal čas rozhodnutí, pořídit štěňata malamutů, nebo změnit plemeno? Měním plemeno, říkám si: "Krásné psy už jsem měl, teď zkusím ty rychlé". Vzhledem ke zkušenostem a za léta nabytého rozhledu, vím od koho, a jaké psy pořídím. V létě 2004 přivážím první Alaskan husky "alaskány". Ale to už je o něčem jiném, ne o úplných začátcích, ale vlastně o novém přístupu, tréninku a životě. C.